Zastrzeż dowód osobisty aby nikt nie wyłudził pożyczki

Obawy związane z bezpieczeństwem naszych danych oraz poruszania się w internecie, nie są bezpodstawne. O tym, że należy dbać o bezpieczeństwo swoich danych osobowych, przekonuje się cała masa konsumentów. Co roku w Polsce notuje się średnio 6 tys. wyłudzeń kredytów i pożyczek  na kwotę około 300 mln zł. Średnio więc próba wyłudzenia opiewa na kwotę 50 tys. zł. W 2014 roku było takich przypadków aż 9 tys. prób i udaremniono wówczas wyłudzenia na 400 mln zł.

zastrzeganie dowodu osobistego

Na rynku znaleźli swoje miejsce również oszuści podszywający się pod firmy pożyczkowe. Ich taktyka wyłudzania pieniędzy jest w zasadzie powtarzalna i można dzięki temu wyróżnić kilka grup przestępców. Pierwsza taktyka polega na inkasowaniu od klientów opłaty wstępnej, prowizji lub opłaty za weryfikację, a następnie zniknięcie z rynku. Kolejna grupa trudni się podsuwaniem nieświadomym klientom dokumenty potwierdzające zastaw nieruchomości na nielegalnych zasadach, za kwotę z reguły niedowartościowaną.

Nie ma na co czekać. Należy się zabezpieczyć, a w tym artykule dowiesz się jak to zrobić.

Alert BIK idzie z pomocą – koniec z wyłudzaniem pożyczki

Alert BIK „Strażnik Kredytu” to narzędzie stworzone przez Biuro Informacji Kredytowej. Służy wszystkim zarejestrowanym konsumentom ochroną przed wyłudzeniem kredytu bądź pożyczki na dane, które pozyskiwane są zazwyczaj działaniami przestępczymi takimi jak kradzież dowodu osobistego lub samych jego danych. Alert polega na automatycznym informowaniu klienta o próbie zaciągnięcia kredytu na jego dane. Informacja taka otrzymywana jest na telefon komórkowy oraz pocztę elektroniczną. Natychmiastowe powiadomienie o próbie wyłudzenia daje możliwość jego zapobieżeniu. Ponadto BIK oferuje pomoc w wyjaśnieniach sytuacji w relacji klient – bank.

Szczegóły Alertu  „Strażnik Kredytu”

Aby stać się posiadaczem takiej usługi, należy zarejestrować się na stronie BIK oraz potwierdzić tożsamość. Potwierdzenie swoich danych można wykonać trzema sposobami: skan lub zdjęcie dowodu osobistego, kwalifikowany podpis elektroniczny, list polecony z potwierdzeniem odbioru. W trakcie rejestracji należy wybrać również rodzaj konta.

Alert BIK dostępny jest w trzech wersjach: Konto Próbne, Konto Podstawowe, Konto Premium. Konto Próbne zapewnia bezpłatną ochronę dla nowych użytkowników na okres 60 dni. Klienci, którzy zarejestrowali się na portalu BIK muszą dokonać aktywacji konta kosztującej zaledwie 1,23 zł.  Konto Próbne po upływie 60 dni przechodzi w Konto Podstawowe, które nie umożliwia już otrzymywania Alertów na telefon i mail. Konto Premium umożliwia stałą ochronę na 12 miesięcy. Koszt takiej rocznej ochrony wynosi 79 zł. Alerty Konta Premium umożliwia również sprawdzenie dokładnych szczegółów zapytań o Twoje dane.

Obejrzyj jeżeli chcesz dowiedzieć się jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości

Skąd wiadomo, że ktoś próbuje zaciągnąć kredyt/pożyczkę na mój dowód?

Wszystkie banki i Skoki oraz niektóre instytucje pożyczkowe działające w Polsce w swoich standardowych procedurach składają zapytanie do BIK o historię kredytową klienta, który wnioskuje o kredyt czy pożyczkę. BIK poinformuje więc Ciebie, że coś takiego ma właśnie miejsce.

Co należy zrobić po otrzymaniu wiadomości informującej o próbie zaciągnięcia kredytu na nasze dane?

Natychmiast należy zgłosić się telefonicznie do BIK celem wyjaśnienia sytuacji (numer telefonu 22 348 4444). Proces zapobiegania wyłudzenia kredytu polega na wysłaniu z BIK do banku, który złożył zapytanie, informację o kwestionowaniu zapytania kredytowego wraz z powodem. Bank będzie wiedział wówczas, że ma do czynienia z wnioskiem o kredyt na skradzione dane.

Zastrzeganie dowodu osobistego w BIK

BIK umożliwia również zastrzeganie dowodu osobistego, co ma na celu informowanie każdego banku czy Skoku, który będzie składał zapytanie kredytowe, że osoba, która posługuje się naszymi danymi, nie jest do tego uprawniona. Taka informacja daje gwarancję, że bank i skok nie będą dalej rozpatrywać tego wniosku. Szczególnie ważne jest zastrzeganie skradzionego dowodu osobistego najszybciej jak to możliwe, dlatego konto BIK warto posiadać już od dziś!

Zgubiony lub skradziony dowód osobisty można również zastrzec w dowolnym banku!

Związek Banków Polskich posiada system, który umożliwia w każdej placówce wszystkich banków zastrzegać zagubiony dowód osobisty. Cały proces trwa kilka chwil i dane nasze natychmiastowo aktywują się jako zastrzeżone. Informacja o zastrzeżeniu danych dociera do wszystkich banków, skoków, części instytucji pożyczkowych czy firm, które przeprowadzają identyfikację tożsamości na podstawie dowodu osobistego.

Jak bezpiecznie ubiegać się o pożyczkę na dowód?

Jak w życiu codziennym, tak i w sieci, nie brakuje sposobów na oszustwa. Należy być szczególnie bezpiecznym podczas różnych transakcji, w których operujemy swoimi danymi osobowymi i elektronicznym kontem bankowym. Jedną z takich czynności jest zaciąganie pożyczki na dane osobowe z dowodu. Jak się zabezpieczyć?

Zweryfikuj dane firmy pożyczkowej

Pierwszą czynnością jaką należy bezwzględnie podjąć to weryfikacja danych teleadresowych firmy, którą bierzemy pod uwagę. Jest to bardzo prosta czynność wymagająca od nas zajrzenia na kilka powszechnie dostępnych stron internetowych i wpisania danych firmy. W tym celu należy wejść na stronę:

  • Rejestru Firm Pożyczkowych, który działa z inicjatywy ZFP i jest również przez niego administrowany,
  • Krajowego Rejestru Sądowego – pozwoli ustalić za pomocą numeru KRS oraz pełnych danych czy firma jaką sprawdzamy jest zweryfikowana i prawnie zarejestrowana.
  • Ewidencji Działalności Gospodarczej – jest ważnym narzędziem do weryfikacji istnienia firmy, ponieważ prowadzenie jakiejkolwiek działalności bez wpisu do EDG jest wykroczeniem.

Przeczytaj warunki umowy

Dokładnie zapoznaj się z warunkami umowy i sprawdź czy zawiera wszystkie wymagane informacje i zapisy.

Pożyczaj online tylko ze swojego urządzenia

Pamiętaj, że bardzo istotną sprawą jest urządzenie z jakiego zamierzasz pożyczyć korzystając  z internetu. Bezwzględnie musi to być Twój własny telefon lub komputer, nigdy podczas takich czynności nie korzystaj z kawiarenek internetowych!

Zwróć uwagę na szyfrowanie

Upewnij się, że Twoje połączenie ze stroną internetową pożyczkodawcy i banku, z którego robisz opłatę weryfikacyjną jest szyfrowany, czyli zabezpieczony certyfikatem SSL, który daje gwarancję ochrony przesyłanych danych. Jak sprawdzić czy certyfikat SSL jest włączony? Na pasku adresowym przeglądarki internetowej adres strony musi zaczynać się od kodu https://. Kolejną istotną sprawą jest rysunek małej kłódki, która oznacza, że przesyłanie danych jest zaszyfrowane.

Polecamy Ci także przeczytać nasz wcześniejszy artykuł o darmowych kursach bezpieczeństwa finansowego, dzięki którym Twoja wiedza z tego zakresu znacznie się poprawi.