Skąd się wzięły mikropożyczki? Piękna geneza niedocenianych chwilówek.

pierwsze klientki firmy udzielającej mikropożyczek

Człowiek, który stworzył mikropożyczki – w dzisiejszych czasach znane jako chwilówki, za swoją działalność z tym związaną otrzymał w 2006 roku Pokojową Nagrodę Nobla. Pewnie niewielu o tym wie, a w kontekście zdania jakie dziś mamy o mikropożyczkach wydaje się to wręcz absurdalne. Jednak Grameen Bank, który zajmował się udzielaniem mikropożyczek pomógł rozwinąć się wielu ludziom, porzucić biedę i rozpocząć nowe życie.

Kilka faktów z historii Grameen Bank:

   • bank powstał w 1976 roku we wsi Jobra mieszczącej się w Bangladeszu,

   • założycielem banku jest działacz społeczny, biznesmen, który pragnął aby jego rodacy mieli szansę na podniesienie się z biedy,

   • na pomysł wpadł kiedy odwiedził wieś wraz z asystentami. Poznał tam kobiety pracujące za 2 centy dziennie. Zajmowały się produkcją różnych przedmiotów z bambusa. Jednak ich zarobki nie pozwalały na samodzielny zakup bambusa i sprzedaż produktów. Były więc zmuszone do tworzenia z bambusa dostarczonego przez odbiorcę rzeczy. Powodowało to, że stały się w zasadzie niewolnicami. Uznał, że wspaniałym było by móc pożyczyć im niewielką kwotę aby były w stanie zakupić potrzebny towar. Szybko zrozumiał, że takich ludzi jest więcej i należy plan rozwinąć na szeroką skalę,

   • do 2008 roku pożyczono pieniądze ponad 7,5 mln ludzi,

   • tylko dwa razy w rocznym bilansie przychodów banku zanotowano straty,

   • pożyczane kwoty nie przekraczają 300 $

   • 97 % pożyczających to kobiety.

jedna pierwszych osób jaka wzięła mikropożyczkę

Mikropożyczki docenione na skalę światową

Komitet Nagrody Nobla uznał, że jest to świetny pomysł, który dąży do eliminowania biedy. Powszechnie wiedziane jest, że tam gdzie bieda i nędza tam pokoju nie będzie. Uznano więc, że ta inicjatywa jest godna poparcia tym bardziej, że wielu ludzi dzięki Grameen Bank zmieniło swoje życie na dobre. Pożyczki udzielane były bez żadnego zastawu, czasami udzielane grupowo. Podstawą do udzielenia kredytu jest… zaufanie. Kobiety starające się o pożyczkę nie muszą mieć umów, poręczycieli.

Założyciel mikropożyczkowego banku uważa, że ludzie biedni również posiadają umiejętności, którymi mogą uczciwie i godnie zarabiać na życie. Twierdzi również, że ubóstwo jest wytworem instytucji państwowych czy polityków, a nie ludzi biednych. Twórca GB uważa, że działalność harytatywna przedłuża jedynie stan biedy i rozleniwia ludzi. Należy umożliwić im działanie i dać satysfakcję z możliwości zmiany swojego życia uczciwą pracą.

Zasady działania banku dla ubogich:

 • pierwsza pożyczka jaką może otrzymać dana osoba musi być przeznaczona na dochód. Pożyczkobiorca musi więc pieniądze przeznaczyć na swój biznes.

 • Pożyczkobiorca ma możliwość zaciągnięcia większej ilości kredytów jednocześnie.

 • Pożyczki udzielane są w domu klienta.

 • Pożyczkobiorca spłaca kredyt w jednotygodniowych ratach.

 • Odsetki, nawet od niespłacanej pożyczki, nie mogą przekroczyć wysokości pożyczki.

 • Pożyczki niespłacone z uwagi na śmierć pożyczkobiorcy nie przechodzą na członków rodziny. Tym zajmuje się specjalny fundusz utworzony do tych celów.

Nie da się ukryć głosów krytyki. W internecie pojawiają się informacje, że pracownicy GB nadużywają swoich uprawnień, wielu ludzi pogrążyło się z uwagi na pożyczone pieniądze. Trudno jest jednak ocenić wiarygodność tych doniesień. GB deklaruje, że nie stosuje klasycznej windykacji. Kiedy pożyczkobiorca ma problemy ze spłatą pożyczki wówczas można rozłożyć mu ją na mniejsze raty i na dłuższy okres. Ponadto trudno sobie wyobrazić jak mogłaby przebiegać inaczej windykacja w biednych wsiach Bangladeszu. Pożyczkobiorcy nie posiadają majątków aby można egzekwować ich zadłużenie.