Pożyczasz na sprzęt AGD czy RTV? Dowiedz się czy warto płacić za przedłużenie gwarancji.

Spora część klientów parabanków pożycza pieniądze w celu zakupienia sprzętu AGD czy RTV. Fakt jest taki, że każdy kto ma naskrobane w BIK czy KRS nie będzie mógł udać się do sklepu z elektroniką i zakupić nawet najdrobniejszej rzeczy na raty. Rekomendacje bankowe są dośc poważne i nie można określić klientów na tych mniej czy bardziej zadłużonych, a ich przewinienia również się nie klasyfikują tak aby pewne z nich uznać za mniej groźne i ostatecznie przymknąć na nich oko.

Może pewna grupa ludzi się nie orientować, że zakup AGD na raty nie polega na zadłużaniu się w danym sklepie, a po prostu w banku. Jeśli więc ktoś ma sytuację awaryjną jak niespodziewana awaria pralki czy lodówki to nie ma zmiłuj. Ten sprzęt w domu musi być i to na gwałt.

artykuły gospodarstwa domowego wystawione w sklepieKupić za gotówkę to dziś sztuka, bo sztuką jest odłożyć pieniądze aby mieć na czarną godzinę. Dobry sprzęt to na pewno nie kilka stówek, a grubo ponad tysiąc złotych. Teraz już wiesz, że w takiej sytuacji poratuje Ciebie część firm pożyczkowych. Ta druga część podobnie jak banki przeprowadzi dość wnikliwą analizę Twojej zdolności kredytowej. Nic więc dziwnego, że największą popularnością cieszą się pożyczki bez BIK.

Pamiętaj aby dokładnie zaznajomić się z ofertą dodatkowego ubezpieczenia.

Dodatkowym kosztem przy zakupie sprzętu elektronicznego to wydłużenie gwarancji. Ponieważ z punktu widzenia prawnego gwarancja na produkty jest bezpłatna, bardziej można skłaniać się ku temu aby ten rodzaj usługi nazwać raczej ubezpieczeniem. Czy takie ubezpieczenie jest konieczne i czy się opłata?

Aby podjąć decyzję należy przeanalizować następujące czynniki (niestety nie ma na te pytanie jednoznacznej odpowiedzi):

  • wartość produkty, którego kupujemy. Jeśli nabywamy niedrogą rzecz raczej nie warto dokupować gwarancji, chyba, że ta opcja jest niedroga.

  • Zasady gwarancji jaką nam oferują. Czasami w ofercie dodatkowej gwarancji może nie być składników, które dla nas są najbardziej znaczące.

  • Przeznaczenie produktu. Jeśli produkt będzie używany sporadycznie wówczas niewielkie są szanse na jego awarie.

  • Ceny składników danego produktu, które najczęściej ulegają awarii. Jeśli kupujemy produkt za 2 tys. zł i wiemy, że najbardziej narażone są elementy delikatne i drogie (np. Ekran smartfona) to warto zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie pod warunkiem, że obejmuje ono podobne wypadki.

Żadna analiza nie będzie miała sensu jeśli nie przeczytamy dokładnie gwarancji tej normalnej oraz tej dokupionej. Jeśli będzie się różnić znacznie to będzie oznaczać, że ktoś nas tutaj chce zrobić w konia. Warto również dowiedzieć się o wyłączeniach czyli zdarzeniach, po których gwarancja już nie będzie obowiązywać. Na przykład – wykupiliśmy dodatkową ochronę na komputer, ponieważ mamy dzieci i obawiamy się, że mogą niefartownie zalać sprzęt wodą. Okazuje się jednak, że ubezpieczenie tego nie obejmuje. W takim razie po co mamy za to płacić?

pralka dodatkowa gwarancjaCzytaj warunki umowy i dowiaduj się jakie są Twoje prawa!

Pamiętajmy, że realia odbiegają zawsze dość znacznie od tego co się nam wmawia. Tylko dokładna analiza rzeczy przedstawianych na piśmie ma sens. Ta zasada tyczy się absolutnie wszystkich produktów.

Czytanie umów i wszelkich aneksów oraz załączników i gwarancji jest podstawą zadowolenia. Czasem możemy odmówić zakupu rzeczy jeśli się okaże, że pewne ustalenia odbiegają od tego co się nam wydawało. Mamy wówczas szansę poszukać dostawy, który zaoferuje coś lepszego.

Kiedy jednak dokumenty podpisane to klamka zapada. Często wspominamy w naszych artykułach aby czytać umowy o pożyczki. Korzystając z okazji przypominamy więc jak ważne jest aby przed podpisaniem umowy sprawdzić jak powinna być skonstruowana poprawnie oraz jakie opłaty nas czekają.